Idealna do śniadania i niezastąpiona podczas pracy. Kawa to napój, bez którego wielu z nas nie wyobraża sobie dnia. Cenimy ją za smak, pobudzający zapach oraz zastrzyk energii. Przez lata o małej czarnej narosło jednak wiele nieznajdujących uzasadnienia w rzeczywistości mitów. Są tacy, którzy twierdzą, że kawa jest niezdrowa i wypłukuje magnez. Inni natomiast sugerują, że jej picie pozytywnie wpływa na funkcjonowanie niektórych narządów, a nadto poprawia koncentrację. Jak to jest z tą kawą? Czy jest zdrowa i czy warto ją pić? Na te i inne pytania dotyczące faktów i mitów picia kawy odpowiadamy w dalszej części artykułu.
Zdrowa czy wręcz przeciwnie? – obalamy mity o kawie
Najpopularniejszym stwierdzeniem dotyczącym picia kawy jest to, iż wypłukuje magnez. Twierdzenie to okazuje się tylko po części prawdziwe, gdyż kawa rzeczywiście wpływa na wypłukiwanie tego minerału z organizmu, ale warto też pamiętać o tym, że go dostarcza. Jedna filiżanka zawiera ok. 24 mg magnezu. Badania sugerują, że w czasie jej wypicia traci się ok. 4 mg magnezu. Tym samym, mimo utraty części tego pierwiastka, znaczną ilość można też uzyskać. Mitem jest także twierdzenie, że kawa powoduje nadciśnienie i zwiększa ryzyko zawału serca. Okazuje się, że mała czarna podnosi ciśnienie jedynie tymczasowo. W związku z tym rezygnacja z jej regularnego picia w przypadku osób zmagających się z nadciśnieniem jest nieuzasadniona.
Kawa wbrew błędnym teoriom nie zwiększa też ryzyka zachorowań na raka. Co więcej, niektórzy badacze twierdzą, że wykazuje właściwości prewencyjne w przypadku nowotworów piersi, przewodu pokarmowego czy prostaty. Najnowsze badania wskazują też, że kofeina zmniejsza ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2. Co więcej, udowodniono, że miłośnicy kawy rzadziej zapadają na choroby Parkinsona i Alzheimera. Faktem jest też to, że kawa wpływa na poprawę koncentracji i nastroju. Spożywanie dobrej jakości kawy np. z rzemieślniczej palarni kawy w umiarkowanych ilościach nie jest więc niezdrowe, a wręcz przeciwnie ma pozytywny wpływ na organizm.