Producenci

Jak prawidłowo przechowywać kawę?

Jak prawidłowo przechowywać kawę?

Właściwe przechowywanie produktów ma duże znaczenie dla ich świeżości. Ta sama zasada odnosi się również do kawy, która wymaga specjalnych warunków dotyczących właściwej temperatury, poziomu wilgoci czy dostępu do światła. Ci, którzy regularnie sięgają po małą czarną, powinni wiedzieć, jak właściwe przechowywać kawę, by wraz z upływem czasu nie straciła cennych właściwości oraz swojego charakterystycznego smaku i aromatu. Czy sposób przechowywania zależy od rodzaju kawy? Jakie warunki są gwarancją świeżości oraz czy lodówka to dobre miejsce do przechowania ziaren? Na te i inne pytania dotyczące przechowywania kawy odpowiadamy poniżej.

W jakich warunkach kawa nie traci swoich właściwości?

Pierwsze pytanie, które zwykle nurtuje kawoszy, dotyczy tego, jaką kawę wybrać – zmieloną czy ziarnistą. W tym przypadku odpowiedź jest jednoznaczna. Ci, którym zależy na bogatym smaku kawy, powinni kupować kawę w ziarnach i w taki też sposób ją przechowywać. Ziarnista kawa z rzemieślniczej palarni dłużej zachowuje świeżość, a szczelnie zamknięta nie traci swoich właściwości nawet przez około 2-3 tygodnie. W przeciwieństwie do niej kawa po zmieleniu bardzo szybko traci aromat. Szacuje się, że już po upływie godziny od zmielenia wraz ze świeżością traci to, co ma najcenniejsze. Najlepszym rozwiązaniem jest więc mielenie kawy bezpośrednio przed zaparzeniem.

Po otworzeniu opakowania należy jednak zadbać o to, by je właściwie przechowywać, najlepiej w suchym i chłodnym miejscu z dala od słońca i innych źródeł ciepła. Optymalna temperatura do przechowywania kawy to temperatura pokojowa. Mitem jest twierdzenie, by przechowywać kawę w lodówce lub mrozić ziarna. Co ważne, najlepiej nie przesypywać też ziaren bezpośrednio do pojemnika, tylko szczelnie zamknąć oryginalne opakowanie za pomocą klamry i dopiero tak zabezpieczoną kawę w nim umieścić. Warto to przy tym pamiętać, by nie korzystać z pojemników metalowych. Znacznie lepiej przechowywać ziarna w pojemnikach szklanych lub ceramicznych. Dobrze sprawdzają się też pojemniki próżniowe, dzięki którym można usunąć powietrze z wnętrza opakowania, tym samym chroniąc ziarna przed zwietrzeniem.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl