Producenci

Jak przygotowywać świeżo paloną kawę z palarni?

Jak przygotowywać świeżo paloną kawę z palarni?

Kawy świeżo palone są idealne do ekspresów kolbowych i przelewowych. Nie znaczy to jednak, że nie dysponując wspomnianymi urządzeniami, nie można delektować się wspaniałym smakiem i aromatem tego charakterystycznego i cenionego na całym świecie napoju. Kluczem do wszystkiego jest odpowiednie przygotowanie ziaren: wybór mieszanki kawowej, sposobu ich palenia, zmielenia. Dzisiaj postaramy się powiedzieć o najważniejszych kwestiach związanych ze sporządzaniem kawy świeżo palonej z palarni.

Prawdziwa kawa – tylko z kawiarni

Kawa z marketu różni się smakiem, aromatem. Zwykle jest ona zawsze taka sama. Kawy przemysłowe od tych zakupionej w takiej palarni jak nasza różni się sposobem zbioru. Kawa do sklepów zbierana jest maszynowo (bez względu na stopień dojrzałości ziarna), a jakość ziarna pozostawia wiele do życzenia. Mówi się coś za coś: niski koszt produkcji, szybki czas produkcji w efekcie daje kiepską jakość produktu.

W lokalnych plantacjach, stawiających przede wszystkim na wysoki standard oferowanego ziarna, zbieranie kawy odbywa się ręcznie. Metoda ręcznego zbioru nazywana jest metodą picking i to właśnie na nią stawiamy, sprowadzając różne gatunki kaw do naszej kawiarni. Kolejne różnice wpływające na jakość ziarna dotyczą sposobów obróbki i prażenia ziarna. Kawa wypalona powinna być „zużyta” maksymalnie w ciągu 4 miesięcy od zakończenia procesu palenia. Ziarna po tym czasie powoli tracą swój smak i aromat. Wypalanie kawy dopiero po złożeniu zamówienia sprawia, że dostajesz produkt najwyższej jakości.

Jak przygotowywać świeżo paloną kawę z palarni?

Sposobów na przyrządzenie kawy świeżo palonej jest kilka. Najprostszym jest zalanie gorącą wodą (90-95o) świeżo zmielonych ziaren kawy. Gdy fusy opadną, kawa gotowa jest do spożycia. Jeśli chce się uniknąć przeparzonej kawy, można spróbować alternatywnych metod z użyciem takich urządzeń jak kawiarka, czy też French Press. W pierwszym przypadku wsypuje się odmierzoną ilość grubo zmielonej kawy, zalewa się je gorącą wodą, po chwili dociska się fusy specjalnym tłokiem z sitkiem, przez co napar jest niemal czysty od zanieczyszczeń. Kawiarka działa podobnie do ekspresu ciśnieniowego, choć jej parzenie przebiega przy niższym ciśnieniu.

Do pozostałych metod zalicza się przyrządzanie kawy z wykorzystaniem Aeropressu – połączenia French Pressu i ekspresu przelewowego. Pozwala ona na przyrządzanie naparów z ziaren o różnym stopniu zmielenia. Smaczną kawę bez fusów można uzyskać, korzystając z naczyń typu dipper (niejako filiżankę bez dna) z wykorzystaniem papierowego filtra. Kawę niemal jak z ekspresu przelewowego uzyskać można z tzw. kolby do parzenia kawy – chemex, łączącej zaparzacz z naczyniem do naparu.

Mówiąc o ręcznych metodach parzenia kawy, nie można zapomnieć o kawie po turecku. Prawdziwa kawa po turecku parzona jest od zimnej wody. Zmielone ziarna umieszcza się w miedzianym tygielku, doprowadza kilkukrotnie (około 3 do 5 razy) niemal do wrzenia i ostatecznie zlewa sam napar do filiżanek. Od sposobu przygotowania kawy zależy zarówno intensywność smaku, jak i aromat naparu. Warto wypróbować kilka metod, by znaleźć dla siebie te, które smakować będą najlepiej, w zależności od okazji ich spożywania.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl