Producenci

Na co postawić - kawę ziarnistą czy mieloną?

Na co postawić - kawę ziarnistą czy mieloną?

Aromatyczny, gorący napój, bez którego większość z nas nie wyobraża sobie rozpocząć dnia – kawa. Choć do tego smaku każdy z nas dojrzał po latach, niektórzy wciąż szukają tego najlepszego, idealnego. Tutaj pojawia się wybór pomiędzy kawą ziarnistą a mieloną. Jedna i druga ma swoich zwolenników. Jednak patrząc na tę kwestię obiektywnie - który rodzaj kawy jest lepszy, zapewnia smaczniejsze doznania, a nawet jest zdrowszy? Zapraszamy do lektury!

Kawa mielona – wady i zalety

Przyjrzyjmy się najpierw kawie mielonej. Czym różni się ona od ziarnistej? Najprościej mówiąc: tym, że już jest zmielona. Wystarczy nasypać do kubka i zalać wrzątkiem. To prawda – jest to podstawowa różnica, ale z pewnością nie jedyna. O kawie mielonej możemy z pewnością powiedzieć, że jest szybsza w przygotowaniu od tej ziarnistej. Nie musimy też posiadać specjalnego młynka ani ekspresu, by ją zaparzyć. Po prostu otwieramy paczkę, odmierzamy pożądaną ilość i gotowe! Będzie więc na pewno lepszym wyborem, jeśli rano opuszczamy dom w permanentnym pośpiechu. Co więcej, kawa mielona zazwyczaj jest też nieco tańsza od ziarnistej. Dlaczego tak się dzieje? Tutaj niestety musimy już wymienić kilka minusów kawy mielonej. Zmielone ziarna kawy mają bowiem tendencję do “gazowania” - muszą więc być zapakowane w specjalne opakowanie z wentylkiem, jednak najczęściej po prostu taka kawa “leżakuje” do momentu, aż przestanie wydzielać gaz. Niestety, podczas takiego leżenia kawa traci swój intensywny aromat i smak, dlatego nie smakuje już tak dobrze, jak w pierwotnej postaci przed zmieleniem. Ponadto, nie jesteśmy w stanie wzrokowo ocenić jakości kawy mielonej – nie wiemy, jakiej jakości ziaren użyto do jej przygotowania. Jeśli jednak jesteś zwolennikiem kawy mielonej – zainwestuj w młynek do kawy lub po prostu kupuj kawę świeżo mieloną. Lepiej kupić mniejszą paczkę częściej niż duży zapas na kilka miesięcy. Wtedy mamy szansę skorzystać z najlepszego smaku i aromatu tego rodzaju kawy.

Kawa ziarnista – wady i zalety

Do wad kawy ziarnistej z pewnością możemy zaliczyć konieczność posiadania sprzętu do jej zmielenia. Musimy więc zainwestować albo w młynek, albo w ekspres z wbudowanym młynkiem. Kupimy ją również nieco drożej niż kawę mieloną. Na tym jednak wady kawy ziarnistej się kończą. Co zyskujemy kupując tego rodzaju kawę? Przede wszystkim - głęboki, pełny aromat i niepowtarzalny smak. Uzyskamy go szczególnie wtedy, gdy zmielimy kawę tuż przed zaparzeniem. W ten sposób zapach i smak nie zdążą się nigdzie ulotnić i trafią wprost do naszej ulubionej filiżanki. Z pewnością będzie ona więc po prostu smaczniejsza od kawy mielonej. Ale na tym nie koniec. Uważa się bowiem, że świeżo przygotowana kawa ziarnista jest także zdrowsza od mielonej. Uwalnia więcej cennych wartości odżywczych, a co za tym idzie wykazuje także silniejsze działanie pobudzające i wzmacniające koncentrację oraz skupienie. Będzie więc idealna przed wyjściem do pracy czy podczas przygotowań do sesji na studiach. Kropką nad “i” jeśli chodzi o zalety kawy ziarnistej będzie jej jakość. W tej kwestii producent nie może nas oszukać - widzimy gołym okiem jak wyglądają ziarna, jaki mają kolor czy kształt. Wiemy, że sami je zmielimy bez żadnych dodatków. Właśnie dlatego kawę ziarnistą niektórzy kawosze nazywają “jedyną prawdziwą kawą”.

Którą kawę wybrać?

Podsumowując wszystko to, co napisaliśmy powyżej, kawa ziarnista ma zdecydowanie więcej zalet niż mielona. O wiele lepiej będzie więc zmielić własnoręcznie lub za pomocą ekspresu dobrej jakości kawę ziarnistą, jednak nie oznacza to, że nie możemy w domu na wszelki wypadek trzymać także kawy mielonej – w przypadku, gdyby odwiedzili nas niespodziewani goście lub młynek odmówiłby posłuszeństwa. Jeśli jednak stawiamy na kawę mieloną, zadbajmy o to, by była świeża lub zamknięta w opakowaniu specjalnie do tego przystosowanym. Naprawdę polecamy jednak przekonać się do kawy ziarnistej – zdrowszej, smaczniejszej, prawdziwszej kawy. Zapewniamy, że po kilku tygodniach nie będziesz już chciał wrócić do kawy mielonej i będziesz mógł zacząć odkrywać świat smaków i aromatów wysokiej jakości ziaren kawy pochodzących z różnych części świata.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl